Ogłaszamy nabór głosów chłopięcych

Informacje: 509 448 212, info@pchch.pl

Aktualność

Widowisko muzyczne „Nie zmarnujcie niepodległości”

Święto Narodowe zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będziemy obchodzić 27 grudnia, a największym wydarzeniem w 104. rocznicę jego wybuchu, będzie widowisko muzyczne pt. „Nie zmarnujcie niepodległości”, które organizowane jest przez TVP3 Poznań i Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Widowisko koncertowe „Nie zmarnujcie niepodległości” w reżyserii Bolesława Pawicy będzie połączeniem historii z teraźniejszością i przyszłością. To opowieść o drodze do wolności, gigantycznej pracy nad jej utrzymaniem oraz wykorzystaniu potencjału ludzi i czasu. Dziś, w kontekście napaści Rosji na Ukrainę, słowo „niepodległość” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Nie można go definiować abstrakcyjnie od wydarzeń sprzed ponad wieku – zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Pokaz odbędzie się 27 grudnia o godzinie 21:00 w gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu – w kluczowym miejscu, tworzącym wraz z hotelem Bazar i dawnym placem Wilhelma (dziś Plac Wolności) przyczółek Powstania Wielkopolskiego. Ale Muzeum to nie tylko gmach, to przede wszystkim obrazy i zapisana w nich historia. Historia wędrówki i tułaczki Polaków w drodze do niepodległości. Historia nieudanych powstań, cierpienia, katorgi i wyboistej drogi do wolności.
Koncert „Nie zmarnujcie niepodległości”, na który zapraszają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizja Polska S.A. oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu, będzie transmitowany 27 grudnia o godz. 21:00 w TVP1 i TVP Polonia oraz na antenach oddziałów regionalnych TVP (powtórka 28 grudnia o godz. 8:00 w TVP3 Poznań). Na scenie zobaczymy głównie muzyków z Wielkopolski, w tym: Grzegorz Wilk, Jacek Kowalski, zespół Luxtorpeda, Michał Kowalonek, Oksana Hamerska, Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego oraz chór Gospel Joy. Wystąpią także Olga Szomańska, Janusz Radek, ukraiński muzyk Evgen Peltek oraz trio muzyczne Tre Voci. Artyści wykonają „Marsyliankę Wielkopolską”, „Marsz poznańskich dzieci”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Pieśń kronikę” Marka Grechuty, „Sen o Viktorii” zespołu Dżem, „Nadzieję” zespołu Ira czy „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” Grzegorza Tomczaka. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny.
Piosenki z epoki, będą przeplatane współczesnymi przebojami w ciekawych aranżacjach muzycznych. Całość uzupełni narracja historyczna świadków i uczestników Powstania Wielkopolskiego, prowadzona jednocześnie zarówno w wizualizacjach scenograficznych, jak i w warstwie filmowej. Najnowocześniejsze technologie multimedialne sprawią, że historia zwycięstwa Wielkopolan sprzed ponad 100 lat pobudzi wyobraźnię widzów, aby zrozumieć przeszłość, która nie może zostać zapomniana.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Narodowego
Udostępnij:

Narzędzia dostępności