Ogłaszamy nabór głosów chłopięcych

Informacje: 509 448 212, info@pchch.pl

Aktualność

Speaking Concert „Pasja”

Speaking Concerts jest autorskim cyklem koncertów  Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzącym naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom. Każdy z programów poświęcany jest konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Poprzez fuzję muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru stworzony zostaje atrakcyjny i unikatowy w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki połączone jest z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta, Marcina Sompolińskiego, oraz autorskimi filmami i prezentacjami.
Jak wyglądają Speaking Concerts? Jak najprawdziwsze… śledztwo!
Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirując pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, i zdzierając maskę powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest. W sprawach największej wagi ogromną rolę odgrywa plotka – kwestia pozornie nieistotna, która dyskretnie zmienia bieg zdarzeń.Podczas dwudziestu koncertów z serii Speaking Concerts publiczność dowiedziała się m.in. o statusie majątkowym Antonio Vivaldiego, o tym, jak to możliwe, że premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego skończyła się interwencją służb porządkowych i kim byłby Jan Sebastian Bach, gdyby nie jego pracowite dzieci.
Program tego Speaking Concertu poświęcony jest jednemu z najwspanialszych arcydzieł w historii muzyki – „Pasji wg św. Jana” Jana Sebastiana Bacha. Dokonamy analizy jego fragmentów, wyjaśnimy znaczenie i rolę figur retorycznych, zajmiemy się teorią liczb. Spróbujemy także pokazać, w jaki sposób Bach wspinał się na Golgotę i jakie miał związki z Polską.
Uzyskamy odpowiedź na następujące pytania:
Dlaczego Bach nie otrzymał za pasje żadnych pieniędzy?
Ile Pasji napisał?
Kim był Passus Duriusculus i co powiedział Bachowi?
i wiele innych…
WYKONAWCY:
Poznański Chór Chłopięcy – przygotowanie chóru Jacek Sykulski
Orkiestra MACV
Marcin Sompoliński – dyrygent, prowadzenie
10 kwietnia 2019, godz. 19:00, Aula UAM w Poznaniu
Udostępnij:

Narzędzia dostępności