Ogłaszamy nabór głosów chłopięcych

Informacje: 509 448 212, info@pchch.pl

O nas

Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury. Nowy podmiot utworzono z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku, kiedy to został założony przez Jerzego Kurczewskiego (1924-1995).

Chór koncertował ponad 3000 razy w wielu krajach na czterech kontynentach. W ostatnich latach reprezentował kulturę polską w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Czechach, Rosji, na Białorusi, Ukrainie, we Włoszech, Turcji, Boliwii, Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz na Tajwanie. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein, Berliner Dom, Notre Dame w Paryżu, Konzerthaus Berlin, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Sanktpetersburska czy Matsumoto Harmony Hall w Japonii. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych.

Dyrektorem zespołu jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent. W szacunku dla tradycji chór tworzy nową jakość w światowej chóralistyce, poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, autorskich technik pracy z głosami, warsztatów ze specjalistami, kształtowanie oryginalnego i naturalnego brzmienia chóru chłopięco – męskiego, a także wykonywanie muzyki napisanej w XXI wieku, często specjalnie dla zespołu. Działa w ścisłej współpracy z istniejącą od 1957 roku z Poznańską Szkołą Chóralną J. Kurczewskiego, do której uczęszczają młodzi śpiewacy.

Instytucja jest organizatorem wielu istotnych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu, spośród których najważniejszym jest cykliczny Bożonarodzeniowy Festiwal Muzyczny – Poznańskie Kolędowanie.

W 2012 r. zespół został wyróżniony za swoje dokonania artystyczne nagrodą Honorowej Perły Kultury, a w 2014 r. oraz w 2021 r. odebrał nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poznański Chór Chłopięcy wykonuje przede wszystkim arcydzieła dawnej i współczesnej polifonii, najpiękniejsze utwory XX i XXI w. i muzykę filmową (m.in. zdobywcy Oskara – Jana A.P. Kaczmarka). Współpracuje ze znakomitymi artystami z a całego świata (kompozytorzy, dyrygenci, orkiestry, soliści) realizując również przedsięwzięcia z pogranicza sztuk i stylów. Dzięki swej szeroko rozwiniętej działalność ogólnopolskiej i międzynarodowej stanowi muzyczną wizytówkę kulturalną miasta Poznania.

Celem pracy instytucji jest tworzenie dzieciom i dorosłym chórzystom warunków, które pozwalają im nie tylko osiągać najwyższy poziom artystyczny, ale również czerpać prawdziwą radość ze śpiewu oraz szczerze dzielić się nią z publicznością. Dlatego duży nacisk kładziemy na pracę wychowawczą z dziećmi oraz na ich indywidualny rozwój.

Ostatnie aktualności

Odkryj najnowsze wydarzenia i aktualizacje naszego chóru chłopięcego.

Koncerty w Niemczech

Poznański Chór Chłopięcy wyrusza na koncerty w Niemczech, gdzie wystąpi w Halle, Frankfurcie nad Odrą oraz w Neubrandenburgu. Zespół zaprezentuje muzykę chóralną na okres zimowy i świąteczny. Utwory Rudolfa Mauersbergera,

Czytaj więcej

Koncert noworoczny w Lednogórze

6 stycznia 2024 r. o godz. 17:00 w nowej siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbędzie się Koncert Noworoczny w wykonaniu Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Zabrzmią najpiękniejsze

Czytaj więcej

Narzędzia dostępności