Ogłaszamy nabór głosów chłopięcych

Informacje: 509 448 212, info@pchch.pl

O nas

Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury. Nowy podmiot utworzono z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku, kiedy to został założony przez Jerzego Kurczewskiego (1924-1995).

Chór koncertował ponad 3000 razy w wielu krajach na czterech kontynentach. W ostatnich latach reprezentował kulturę polską w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Czechach, Rosji, na Białorusi, Ukrainie, we Włoszech, Turcji, Boliwii, Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz na Tajwanie. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein, Berliner Dom, Notre Dame w Paryżu, Konzerthaus Berlin, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia Sanktpetersburska czy Matsumoto Harmony Hall w Japonii. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych.

Dyrektorem zespołu jest Jacek Sykulski – kompozytor i dyrygent. W szacunku dla tradycji chór tworzy nową jakość w światowej chóralistyce, poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, autorskich technik pracy z głosami, warsztatów ze specjalistami, kształtowanie oryginalnego i naturalnego brzmienia chóru chłopięco – męskiego, a także wykonywanie muzyki napisanej w XXI wieku, często specjalnie dla zespołu. Działa w ścisłej współpracy z istniejącą od 1957 roku z Poznańską Szkołą Chóralną J. Kurczewskiego, do której uczęszczają młodzi śpiewacy.

Instytucja jest organizatorem wielu istotnych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu, spośród których najważniejszym jest cykliczny Bożonarodzeniowy Festiwal Muzyczny – Poznańskie Kolędowanie.

W 2012 r. zespół został wyróżniony za swoje dokonania artystyczne nagrodą Honorowej Perły Kultury, a w 2014 r. oraz w 2021 r. odebrał nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poznański Chór Chłopięcy wykonuje przede wszystkim arcydzieła dawnej i współczesnej polifonii, najpiękniejsze utwory XX i XXI w. i muzykę filmową (m.in. zdobywcy Oskara – Jana A.P. Kaczmarka). Współpracuje ze znakomitymi artystami z a całego świata (kompozytorzy, dyrygenci, orkiestry, soliści) realizując również przedsięwzięcia z pogranicza sztuk i stylów. Dzięki swej szeroko rozwiniętej działalność ogólnopolskiej i międzynarodowej stanowi muzyczną wizytówkę kulturalną miasta Poznania.

Celem pracy instytucji jest tworzenie dzieciom i dorosłym chórzystom warunków, które pozwalają im nie tylko osiągać najwyższy poziom artystyczny, ale również czerpać prawdziwą radość ze śpiewu oraz szczerze dzielić się nią z publicznością. Dlatego duży nacisk kładziemy na pracę wychowawczą z dziećmi oraz na ich indywidualny rozwój.

Ostatnie aktualności

Odkryj najnowsze wydarzenia i aktualizacje naszego chóru chłopięcego.

Koncert w Plauen (Niemcy)

Poznański Chór Chłopięcy zagości w niemieckiej miejscowości Plauen, gdzie wystąpi z koncertem pt. „Der Klang Europas”. Podczas koncertu zespół zaprezentuje różnorodny repertuar, od muzyki gregoriańskiej, po muzykę rozrywkową. Zabrzmią dzieła

Czytaj więcej

Pory roku czyli triumf muzyki

Poznański Chór Chłopięcy weźmie udział w koncercie pt. „Pory roku czyli triumf muzyki”, realizowanym przez Poznańską Szkołę Chóralną Jerzego Kurczewskiego. Podczas koncertu, który kończy sezon artystyczny szkoły i chóru, zostanie

Czytaj więcej

Narzędzia dostępności