Ogłaszamy nabór głosów chłopięcych

Informacje: 509 448 212, info@pchch.pl

Aktualność

My razem – ukraińskie chóry w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy na koncert chórów dziecięcych Pałacu Kijowskiego: Chóru Dziewczęcego Vognik pod dyr. Oleny Solovei i Chóru Chłopięcego Dzvinochok pod dyr. Rubena Tolmachova. Chóry przybywają do Poznania prosto z terenu wojny! Pobyt w naszym mieście stanowi element ich trasy koncertowej po Niemczech, Polsce i Litwie.
Chór Dziewczęcy Vognik i Chór Chłopięcy Dzvinochok to zespoły działające przy Pałacu Kijowskim. W obecnych czasach nie jest możliwa działalność chórów, jednakże dyrygenci robią co mogą, by dać swoim podopiecznym chociażby namiastkę normalności i prowadzą z nimi próby w formie online. Dzieci są w tej chwili „rozrzucone” po różnych rejonach Ukrainy – część z nich została w Kijowie, lecz wiele z nich wyprowadziło się z rodzinami na zachód kraju, gdzie jest nieco bezpieczniej. Mimo ciężkiej sytuacji, chórzyści regularnie uczestniczą w próbach przez internet, gdyż jest to dla nich jedyna możliwość, by zachować ciągłość swojej działalności i dalej pielęgnować pasję, jaką jest śpiew. Szefowie artystyczni zespołów zwrócili się do zaprzyjaźnionych instytucji kultury w Europie z pomysłem realizacji koncertów dla ich podopiecznych. Ideą jest oderwanie tych dzieci od strasznej, wojennej codzienności, ofiarowanie im czasu wolnego od strachu, zjednoczenie rozproszonych po Ukrainie chórzystów na wspólnej scenie w bezpiecznym miejscu oraz realizacja wydarzeń artystycznych z ich udziałem, by chociaż przez kilka dni mogli się poczuć jak przed wojną, robiąc to, co tak bardzo kochają, a co zostało im odebrane. W ten sposób udało się zorganizować trasę koncertową, prowadzącą od Lipska, przez Wrocław i Poznań, aż do Wilna. Głównym punktem pobytu chórów w Poznaniu będzie koncert w dniu 3.06.2022 o godz. 18:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Obozowej 5. Ponadto 4.06.2022 zespoły zaśpiewają podczas mszy św. o godz. 12:45 w Farze Poznańskiej. Pod koniec mszy chóry ukraińskie połączą się z Poznańskim Chórem Chłopięcym i Chórem Dziewczęcym Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, by wspólnie wykonać utwór Jacka Sykulskiego „Vocalise”, napisany na cześć dzieci, które ucierpiały w wyniku działań wojennych w Ukrainie.

Oprócz wyżej wymienionych aktywności artystycznych, chóry zaśpiewają także w następujących miejscach:
31.05
10:00 – koncert dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej na Strzeszynie
1.06
13:30 – koncert w POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu
19:00 – koncert w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szamocinie
2.06
11:00 – występ w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania
4.06
17:00 – koncert plenerowy w Kostrzynie Wielkopolskim

Organizatorem pobytu chórów ukraińskich w Poznaniu jest Poznański Chór Chłopięcy. Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Udostępnij:

Narzędzia dostępności