Ogłaszamy nabór głosów chłopięcych

Informacje: 509 448 212, info@pchch.pl

Aktualność

Koncert „Głosy z przeszłości” w 80. Rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

Koncert „Głosy z przeszłości”, który odbędzie się w Muzeum Narodowym w Poznaniu, jest muzycznym hołdem, poświęconym pamięci ofiar Powstania w Getcie Warszawskim w 80. rocznicę jego wybuchu. Muzyka jako uniwersalny język, rozumiany na całym świecie przez każdą nację, stanowić będzie swoisty pomnik, wystawiony całej społeczności żydowskiej, która ucierpiała podczas II    Wojny Światowej. Repertuar koncertu został pieczołowicie skonstruowany tak, by oddać ducha i klimat tamtych czasów; wiele w nim żydowskich tematów o melodyce pełnej melancholii. W programie znajdą się oryginalne kompozycje Jacka Sykulskiego (The peace meditation, De profundis oraz tytułowe Voices from the past), a także utwory takich twórców jak P. Łukaszewski, Z. Preisner czy K. A. Arnesen. Podczas tego niezwykłego koncertu zabrzmi szereg opracowań utworów Mordechaja Gebirtiga oraz Hermana Yablokoffa w języku jidysz. Unikatowy jest fakt, iż muzyka wyżej wymienionych twórców, została opracowana na chór oraz chór i klarnet (nikt wcześniej nie podjął się opracowań chóralnych Gebirtiga!), przez co kompozycje te będą miały okazję dotarcia do szerokiego grona odbiorców muzyki chóralnej w Polsce i na świecie, przyczyniając się do popularyzacji twórczości tych artystów, tak ważnych dla społeczności żydowskiej. Utwory będą przeplatane czytaniem wspomnień ludzi, którzy przeżyli wydarzenia w Getcie (m.in. W. Szlengela, L. Kopelmana, H. Aszkenazy-Engelhardt).
Głównym wykonawcą będzie Poznański Chór Chłopięcy, na klarnecie towarzyszyć będzie artysta Teatru Wielkiego w Poznaniu – Sławomir Heinrychowski. Całość poprowadzi Jacek Sykulski. Recytacje przeczyta aktor Teatru Nowego w Poznaniu – Sebastian Grek.
Współorganizatorem koncertu jest  Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Wydarzenie sfinansowane ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Ambasady Niemiec w Warszawie oraz Miasta Poznania.
15 kwietnia 2023 r., godz. 18:00, Muzeum Narodowe w Poznaniu
Wstęp wolny – rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod nr tel: 61 853 40 01 lub mailowo: info@pchch.pl 
Udostępnij:

Narzędzia dostępności