Ogłaszamy nabór głosów chłopięcych

Informacje: 509 448 212, info@pchch.pl

Jacek Sykulski

Dyrektor instytucji, dyrygent

Doktor sztuk muzycznych, klarnecista, kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Studiował na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie klarnetu i kompozycji.

W 1996 roku został dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 roku objął stanowisko dyrektora Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Prowadził również zespoły wokalne Nova Gaudia i Artis Sonus. Zespoły, którymi kieruje, występują na całym świecie, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i kościołach w Europie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Boliwii, Chinach, Japonii oraz na Tajwanie.

W 1991 roku Jacek Sykulski zasłynął w świecie jako kompozytor pieśni Abba, Ojcze (do słów o. Jana Góry OP), która stała się hymnem VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie. Jest autorem ponad stu kompozycji chóralnych, a także wielu wielkoobsadowych utworów napisanych ku upamiętnieniu ważnych wydarzeń historycznych.

Jego kompozycje i aranżacje cieszą się dużym uznaniem i są gorąco przyjmowane, zarówno przez krytyków muzycznych, jak i przez publiczność. Są wykonywane przez wiele cenionych chórów i zespołów, m.in Rias Kammerchor, Taipei Male Choir, Chór NFM, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Akademicki i Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Affabre Concinui i wiele innych.

Za swoją działalność artystyczną został nagrodzony m.in. nagrodą Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania (2004), brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013) przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2014) za wybitne zasługi dla Wielkopolski. Jego osiągnięcia zostały docenione również przez Prymasa Polski, który przyznał mu nagrodę Srebrnej Piszczałki (2012) za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Jacek Sykulski w swojej pracy nieustannie eksperymentuje, szukając nowych form muzycznej ekspresji, dzięki czemu zespoły przez niego prowadzone wytyczają nowe kierunki rozwoju nie tylko polskiej, lecz także światowej chóralistyki.

Narzędzia dostępności